AVX Corporation F920J225MPA
F920J225MPA picture photo
Mfg. Part Number
F920J225MPA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
F920J225MPA.pdf
Availability of F920J225MPA
QUANTITY
F920J225MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F920J225MPA
Internal Part NumberEIS-F920J225MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF92
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F920J225MPA
Related LinksF920J, F920J225MPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F920J225MPA Details Description
Related parts for F920J225MPA
MODEM RF 900MHZ RS232/485 INT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf