AVX Corporation F921A225MPA
F921A225MPA picture photo
Mfg. Part Number
F921A225MPA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
F921A225MPA.pdf
Availability of F921A225MPA
QUANTITY
F921A225MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F921A225MPA
Internal Part NumberEIS-F921A225MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF92
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F921A225MPA
Related LinksF921A, F921A225MPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F921A225MPA Details Description
Related parts for F921A225MPA
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST BLUE datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
POT 50 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf