Nichicon F931A157KCC
F931A157KCC picture photo
Mfg. Part Number
F931A157KCC
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
F931A157KCC.pdf
Availability of F931A157KCC
QUANTITY
F931A157KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A157KCC
Internal Part NumberEIS-F931A157KCC
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A157KCC
Related LinksF931A, F931A157KCC Datasheet, Nichicon Distributor
F931A157KCC Details Description
Related parts for F931A157KCC
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOPWR W/SHTDN8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
OSC VCO 1950-2070MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC/VDC 5PK BOX datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf