Nichicon F931A336MAA
F931A336MAA picture photo
Mfg. Part Number
F931A336MAA
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
F931A336MAA.pdf
Availability of F931A336MAA
QUANTITY
F931A336MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A336MAA
Internal Part NumberEIS-F931A336MAA
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A336MAA
Related LinksF931A, F931A336MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F931A336MAA Details Description
Related parts for F931A336MAA
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 361-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24VCT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" TH datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 1MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf