Nichicon F951A226KAAAQ2
F951A226KAAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A226KAAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
F951A226KAAAQ2.pdf
Availability of F951A226KAAAQ2
QUANTITY
F951A226KAAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A226KAAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A226KAAAQ2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A226KAAAQ2
Related LinksF951A22, F951A226KAAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951A226KAAAQ2 Details Description
Related parts for F951A226KAAAQ2
CAP CER 82PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE datasheet.pdf
CAP CER 500PF 13KV R42 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
DR 11 SEALING RINGS datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC MED 6A SNAP-IN datasheet.pdf