AVX Corporation F970J226MAA
F970J226MAA picture photo
Mfg. Part Number
F970J226MAA
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
F970J226MAA.pdf
Availability of F970J226MAA
QUANTITY
F970J226MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F970J226MAA
Internal Part NumberEIS-F970J226MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F970J226MAA
Related LinksF970J, F970J226MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F970J226MAA Details Description
Related parts for F970J226MAA
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 220MA 9.71 OHM datasheet.pdf
LIC WIN LIBERO SA DISC ID 1YR datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf