Nichicon F981A225MUA
F981A225MUA picture photo
Mfg. Part Number
F981A225MUA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0402
Datasheet Download
F981A225MUA.pdf
Availability of F981A225MUA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F981A225MUA Order Process
Ship out your order
Specifications of F981A225MUA
Internal Part NumberEIS-F981A225MUA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF98 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1106 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F981A225MUA
Related LinksF981A, F981A225MUA Datasheet, Nichicon Distributor
F981A225MUA Details Description
Related parts for F981A225MUA
CONN HEADER 14PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT TRI-ST 56BGA datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1 1/4 BK 25' datasheet.pdf
MCU AVR 2.4GHZ 64K FLASH 64VQFN datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 3-USP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TVS07RF-25-61PD W/PCB CONTACTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf