Epson FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
FA-20H 16.0000MF12Z-AC5 picture photo
Mfg. Part Number
FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
Brief Description
CRYSTAL 16.00 MHZ 9.0PF SMD
Datasheet Download
FA-20H 16.0000MF12Z-AC5.pdf
Availability of FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
QUANTITY
FA-20H 16.0000MF12Z-AC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
Internal Part NumberEIS-FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-20H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±12ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance9pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
Related LinksFA-20H 16.0, FA-20H 16.0000MF12Z-AC5 Datasheet, Epson Distributor
FA-20H 16.0000MF12Z-AC5 Details Description
Related parts for FA-20H 16.0000MF12Z-AC5
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 24POS 5MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V JB 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf