Epson FA-238 18.4320MB-K3
FA-238 18.4320MB-K3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238 18.4320MB-K3
Brief Description
Crystal 18.4320MHz 50ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FA-238 18.4320MB-K3.pdf
Availability of FA-238 18.4320MB-K3
QUANTITY
FA-238 18.4320MB-K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238 18.4320MB-K3
Internal Part NumberEIS-FA-238 18.4320MB-K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238 18.4320MB-K3
Related LinksFA-238 18, FA-238 18.4320MB-K3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238 18.4320MB-K3 Details Description
Related parts for FA-238 18.4320MB-K3
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 35D datasheet.pdf
SCL10(L) datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 1100VDC RADIAL datasheet.pdf