Micron Technology MT44K16M36RB-107:A
MT44K16M36RB-107:A picture photo
Mfg. Part Number
MT44K16M36RB-107:A
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC RLDRAM 576MBIT 1.07NS FBGA
Datasheet Download
MT44K16M36RB-107:A.pdf
Availability of MT44K16M36RB-107:A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT44K16M36RB-107:A Order Process
Ship out your order
Specifications of MT44K16M36RB-107:A
Internal Part NumberEIS-MT44K16M36RB-107:A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeRLDRAM 3
Memory Size576M (16M x 36)
Speed1.07ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.28 V ~ 1.42 V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Package / Case168-TBGA
Supplier Device Package168-FBGA (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT44K16M36RB-107:A
Related LinksMT44K16M3, MT44K16M36RB-107:A Datasheet, Micron Technology Distributor
MT44K16M36RB-107:A Details Description
Related parts for MT44K16M36RB-107:A
CONN TERM SOCKET 18-22AWG LOOSE datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1200V 55A MTK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 400MM X 1250M datasheet.pdf