Epson FA-238V 12.0000M-P3
FA-238V 12.0000M-P3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238V 12.0000M-P3
Brief Description
CRYSTAL 12.00 MHZ 11.0PF SMD
Datasheet Download
FA-238V 12.0000M-P3.pdf
Availability of FA-238V 12.0000M-P3
QUANTITY
FA-238V 12.0000M-P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238V 12.0000M-P3
Internal Part NumberEIS-FA-238V 12.0000M-P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238V 12.0000M-P3
Related LinksFA-238V 1, FA-238V 12.0000M-P3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238V 12.0000M-P3 Details Description
Related parts for FA-238V 12.0000M-P3
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CA F MTP-MTP IB 4X-SX50 4M datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.9A 8WDFN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 2A AC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE ZNET 2.5 1MW CHIP ANT API datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SL SPRING CLIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG ON/OFF CTR -5V 0.2A SOT25 datasheet.pdf