Epson FA-238V 14.7456MB-K3
FA-238V 14.7456MB-K3 picture photo
Mfg. Part Number
FA-238V 14.7456MB-K3
Brief Description
Crystal 14.7456MHz 50ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FA-238V 14.7456MB-K3.pdf
Availability of FA-238V 14.7456MB-K3
QUANTITY
FA-238V 14.7456MB-K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA-238V 14.7456MB-K3
Internal Part NumberEIS-FA-238V 14.7456MB-K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
PCN Design/SpecificationFA-238V Electrode Pad And Footprint 14/Jan/2015
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFA-238V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency14.7456MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA-238V 14.7456MB-K3
Related LinksFA-238V 14, FA-238V 14.7456MB-K3 Datasheet, Epson Distributor
FA-238V 14.7456MB-K3 Details Description
Related parts for FA-238V 14.7456MB-K3
DIODE GEN PURP 75V 300MA DO35 datasheet.pdf
SW ROLLER 50MA INSERT RIGHT 30V datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 493MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf