JAE Electronics FA5S040HP1
FA5S040HP1 picture photo
Mfg. Part Number
FA5S040HP1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FA5S040HP1.pdf
Availability of FA5S040HP1
QUANTITY
FA5S040HP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA5S040HP1
Internal Part NumberEIS-FA5S040HP1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package43
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFA5
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.8A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA5S040HP1
Related LinksFA5S0, FA5S040HP1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FA5S040HP1 Details Description
Related parts for FA5S040HP1
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
TERM BLK SNGL 7.5MM W/TEST CONN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf