Intel FA80486SXSF33
FA80486SXSF33 picture photo
Mfg. Part Number
FA80486SXSF33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I486 33MHZ 176TQFP
Datasheet Download
FA80486SXSF33.pdf
Availability of FA80486SXSF33
QUANTITY
FA80486SXSF33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FA80486SXSF33
Internal Part NumberEIS-FA80486SXSF33
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi486
PackagingTray
Core ProcessorIntel486 SX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case176-TQFP
Supplier Device Package176-TQFP (24x24)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FA80486SXSF33
Related LinksFA8048, FA80486SXSF33 Datasheet, Intel Distributor
FA80486SXSF33 Details Description
Related parts for FA80486SXSF33
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 16POS M-M 6" datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CABLE 37POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 4V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf