TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-61PZ-6141
AFD58-24-61PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-61PZ-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD58-24-61PZ-6141.pdf
Availability of AFD58-24-61PZ-6141
QUANTITY
AFD58-24-61PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-61PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-61PZ-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-61PZ-6141
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-61PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-61PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD58-24-61PZ-6141
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf