Qualtek Electronics Corp. FAD1-04010BALW11
FAD1-04010BALW11 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-04010BALW11
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-04010BALW11.pdf
Availability of FAD1-04010BALW11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAD1-04010BALW11 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-04010BALW11
Internal Part NumberEIS-FAD1-04010BALW11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFAD1-yyyyy Series 17/Apr/2014
Standard Package700
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-04010
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10mm W
Air Flow4.2 CFM (0.119m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing Type1 Ball/1 Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise21 dB(A)
Power (Watts)0.35W
RPM4200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-04010BALW11
Related LinksFAD1-040, FAD1-04010BALW11 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-04010BALW11 Details Description
Related parts for FAD1-04010BALW11
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
HEATSINK FORGED WITH MEDIUM CLIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 10% 400VAC 3 datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
68000UF 25V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf