Qualtek Electronics Corp. FAD1-06025CAJW12
FAD1-06025CAJW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-06025CAJW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-06025CAJW12.pdf
Availability of FAD1-06025CAJW12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAD1-06025CAJW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-06025CAJW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-06025CAJW12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFAD1-yyyyy Series 17/Apr/2014
Standard Package300
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-06025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow27.9 CFM (0.790m³/min)
Static Pressure0.242 in H2O (60.3 Pa)
Bearing Type1 Ball/1 Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37.6 dB(A)
Power (Watts)2.52W
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-06025CAJW12
Related LinksFAD1-060, FAD1-06025CAJW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-06025CAJW12 Details Description
Related parts for FAD1-06025CAJW12
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 189MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC CESOP PROCESSOR 32CH 324PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf