Vishay/Dale RN55E1801FB14
RN55E1801FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1801FB14
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1801FB14.pdf
Availability of RN55E1801FB14
QUANTITY
RN55E1801FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1801FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1801FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1801FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1801FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1801FB14 Details Description
Related parts for RN55E1801FB14
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 250A DO205AB datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHITE datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 25X4' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf