Qualtek Electronics Corp. FAD1-12032CBMW12
FAD1-12032CBMW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12032CBMW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12032CBMW12.pdf
Availability of FAD1-12032CBMW12
QUANTITY
FAD1-12032CBMW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12032CBMW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12032CBMW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12032
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32.3mm W
Air Flow99.1 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure0.167 in H2O (41.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise41.1 dB(A)
Power (Watts)3.12W
RPM2400 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.260A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12032CBMW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12032CBMW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12032CBMW12 Details Description
Related parts for FAD1-12032CBMW12
CONN LOCKING CLIP 26-22AWG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 86-SMD PLAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK datasheet.pdf
CMOS TYPE OP AMP USV datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 20P VERT SHT LAT datasheet.pdf
CONNECTOR SOCKET RIGHT ANGLE SOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf