Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038DSMW32
FAD1-12038DSMW32 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038DSMW32
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038DSMW32.pdf
Availability of FAD1-12038DSMW32
QUANTITY
FAD1-12038DSMW32 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038DSMW32
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038DSMW32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow96.3 CFM (2.73m³/min)
Static Pressure0.228 in H2O (56.8 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise45 dB(A)
Power (Watts)4.80W
RPM2540 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.200A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038DSMW32
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038DSMW32 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038DSMW32 Details Description
Related parts for FAD1-12038DSMW32
RES 390 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 33MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16DIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PIC18F87J72 datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 260.4W TO-247A datasheet.pdf