Fairchild Semiconductor FAN1581D15X
FAN1581D15X picture photo
Mfg. Part Number
FAN1581D15X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 5A TO252-3
Datasheet Download
FAN1581D15X.pdf
Availability of FAN1581D15X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN1581D15X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN1581D15X
Internal Part NumberEIS-FAN1581D15X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)5.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN1581D15X
Related LinksFAN15, FAN1581D15X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN1581D15X Details Description
Related parts for FAN1581D15X
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT .100 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1" datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO215AB datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 320MA 200 MOHM datasheet.pdf