Fairchild Semiconductor FAN2510S26X
FAN2510S26X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2510S26X
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2510S26X.pdf
Availability of FAN2510S26X
QUANTITY
FAN2510S26X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2510S26X
Internal Part NumberEIS-FAN2510S26X
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2510S26X
Related LinksFAN25, FAN2510S26X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2510S26X Details Description
Related parts for FAN2510S26X
TRIMMER 1K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC DAC SERIAL V-OUT 12BIT 16QSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf