Fairchild Semiconductor FAN2514S27X
FAN2514S27X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2514S27X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2514S27X.pdf
Availability of FAN2514S27X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2514S27X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2514S27X
Internal Part NumberEIS-FAN2514S27X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 29/Sept/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2514S27X
Related LinksFAN25, FAN2514S27X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2514S27X Details Description
Related parts for FAN2514S27X
IDC CABLE - MKC20K/MC20G/MPL20K datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH DIP WHEEL 16POS THRU HOLE datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 10-DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 225W datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
AB 3C 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 24V NONDIM datasheet.pdf