Fairchild Semiconductor FAN2558MP13X
FAN2558MP13X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2558MP13X
Brief Description
IC REG LDO 1.3V 0.18A 6MLP
Datasheet Download
FAN2558MP13X.pdf
Availability of FAN2558MP13X
QUANTITY
FAN2558MP13X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2558MP13X
Internal Part NumberEIS-FAN2558MP13X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMarking Content 19/Nov/2013
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.3V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-MLP (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2558MP13X
Related LinksFAN255, FAN2558MP13X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2558MP13X Details Description
Related parts for FAN2558MP13X
VARISTOR 29.7V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1" CIRLCLE - 5/PK datasheet.pdf