Fairchild Semiconductor FAN2558MP18X
FAN2558MP18X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2558MP18X
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.18A 6MLP
Datasheet Download
FAN2558MP18X.pdf
Availability of FAN2558MP18X
QUANTITY
FAN2558MP18X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2558MP18X
Internal Part NumberEIS-FAN2558MP18X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMarking Content 19/Nov/2013
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-MLP (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2558MP18X
Related LinksFAN255, FAN2558MP18X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2558MP18X Details Description
Related parts for FAN2558MP18X
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 25V 0201 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ACS EMPTY ATO MIN MAX MRS RACK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf