Fairchild Semiconductor FAN2560UC13X
FAN2560UC13X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2560UC13X
Brief Description
IC REG LDO 1.3V 0.35A 5WLCSP
Datasheet Download
FAN2560UC13X.pdf
Availability of FAN2560UC13X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2560UC13X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2560UC13X
Internal Part NumberEIS-FAN2560UC13X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.3V
Current - Output350mA
Voltage - Dropout (Typical)0.07V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.9 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package5-WLCSP (0.96x1.33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2560UC13X
Related LinksFAN256, FAN2560UC13X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2560UC13X Details Description
Related parts for FAN2560UC13X
IC EPROM UV 256KBIT 120NS 28CDIP datasheet.pdf
LABEL INK JET PLYLFN 1.88X1.33" datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf