Fairchild Semiconductor FAN2564UC18X
FAN2564UC18X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2564UC18X
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4WLCSP
Datasheet Download
FAN2564UC18X.pdf
Availability of FAN2564UC18X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2564UC18X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2564UC18X
Internal Part NumberEIS-FAN2564UC18X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 3.6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (1.41x0.93)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2564UC18X
Related LinksFAN256, FAN2564UC18X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2564UC18X Details Description
Related parts for FAN2564UC18X
CAP CER 0.47UF 6.3V X7S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A FLEXIBLE ROD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf