NMB Technologies Corp. FBA09A12U1A
FBA09A12U1A picture photo
Mfg. Part Number
FBA09A12U1A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FBA09A12U1A.pdf
Availability of FBA09A12U1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FBA09A12U1A Order Process
Ship out your order
Specifications of FBA09A12U1A
Internal Part NumberEIS-FBA09A12U1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFBA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25.5mm W
Air Flow68.8 CFM (1.95m³/min)
Static Pressure0.197 in H2O (49.0 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43 dB
Power (Watts)5.16W
RPM3450 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.430A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBA09A12U1A
Related LinksFBA09, FBA09A12U1A Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FBA09A12U1A Details Description
Related parts for FBA09A12U1A
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 113X37MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 18POS datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP YELLOW datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf