Epson FC-255 100.0000K-AG3
FC-255 100.0000K-AG3 picture photo
Mfg. Part Number
FC-255 100.0000K-AG3
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 100.00 KHZ 7.0PF SMD
Datasheet Download
FC-255 100.0000K-AG3.pdf
Availability of FC-255 100.0000K-AG3
QUANTITY
FC-255 100.0000K-AG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC-255 100.0000K-AG3
Internal Part NumberEIS-FC-255 100.0000K-AG3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFC-255
PackagingTape & Reel (TR)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency100kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.190" L x 0.070" W (4.90mm x 1.80mm)
Height0.035" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC-255 100.0000K-AG3
Related LinksFC-255 100, FC-255 100.0000K-AG3 Datasheet, Epson Distributor
FC-255 100.0000K-AG3 Details Description
Related parts for FC-255 100.0000K-AG3
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
3 TERMINAL EMI FILTER LOW PASS L datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN H4 MALE 4MM2 datasheet.pdf
BCH-350H- 2 GN datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 9V SMD datasheet.pdf
EUROCARD DIN41612 H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf