Cornell Dubilier Electronics FCA1206C334M
FCA1206C334M picture photo
Mfg. Part Number
FCA1206C334M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 20% 16VDC 1206
Datasheet Download
FCA1206C334M.pdf
Availability of FCA1206C334M
QUANTITY
FCA1206C334M Order Process
Ship out your order
Specifications of FCA1206C334M
Internal Part NumberEIS-FCA1206C334M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCA
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC12V
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialAcrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.19mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCA1206C334M
Related LinksFCA120, FCA1206C334M Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCA1206C334M Details Description
Related parts for FCA1206C334M
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 45NS 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.03A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
POT 700 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf