Amphenol Commercial Products FCC17A15PC2DB
FCC17A15PC2DB picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PC2DB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15PC2DB.pdf
Availability of FCC17A15PC2DB
QUANTITY
FCC17A15PC2DB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PC2DB
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PC2DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PC2xB.stpFCC17A15PC2xB.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PC2DB
Related LinksFCC17A, FCC17A15PC2DB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PC2DB Details Description
Related parts for FCC17A15PC2DB
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 28VC TSSLP2-1 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
ICL 12 OHM 4A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf