Amphenol Commercial Products FCC17A15SM680
FCC17A15SM680 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15SM680
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17A15SM680.pdf
Availability of FCC17A15SM680
QUANTITY
FCC17A15SM680 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15SM680
Internal Part NumberEIS-FCC17A15SM680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15SM6x0.igsFCC17A15SM6x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15SM680
Related LinksFCC17A, FCC17A15SM680 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15SM680 Details Description
Related parts for FCC17A15SM680
CONN HEADER 2MM SNGL STR 16POS datasheet.pdf
IC QUAD SERIAL D/A CONV 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 8 AXIS datasheet.pdf
R/A HDR, PWBRLADE" datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 60W datasheet.pdf