Amphenol Commercial Products FCC17B25PB28B
FCC17B25PB28B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PB28B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PB28B.pdf
Availability of FCC17B25PB28B
QUANTITY
FCC17B25PB28B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PB28B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PB28B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PB2xB.igsFCC17B25PB2xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PB28B
Related LinksFCC17B, FCC17B25PB28B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PB28B Details Description
Related parts for FCC17B25PB28B
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 170MA 9.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf