Amphenol Commercial Products FCC17B25PC610
FCC17B25PC610 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PC610
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PC610.pdf
Availability of FCC17B25PC610
QUANTITY
FCC17B25PC610 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PC610
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PC610
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PC6x0.igsFCC17B25PC6x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PC610
Related LinksFCC17B, FCC17B25PC610 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PC610 Details Description
Related parts for FCC17B25PC610
FILTER LINE 2MH 15A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL R datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf