Amphenol Commercial Products FCC17B25SB650
FCC17B25SB650 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SB650
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25SB650.pdf
Availability of FCC17B25SB650
QUANTITY
FCC17B25SB650 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SB650
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SB650
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SB6x0.igsFCC17B25SB6x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SB650
Related LinksFCC17B, FCC17B25SB650 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SB650 Details Description
Related parts for FCC17B25SB650
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 11.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 2.64V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CREE ML-E ON LINEAR BRD GRN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 36W4 M PCR/A G T datasheet.pdf
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .250 datasheet.pdf
47000UF 63V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf