Amphenol Commercial Products FCC17B25SN2E0
FCC17B25SN2E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SN2E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17B25SN2E0.pdf
Availability of FCC17B25SN2E0
QUANTITY
FCC17B25SN2E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SN2E0
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SN2E0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SN2x0.igsFCC17B25SN2x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SN2E0
Related LinksFCC17B, FCC17B25SN2E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SN2E0 Details Description
Related parts for FCC17B25SN2E0
DIODE ZENER ARRAY 18V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf