Amphenol Commercial Products FCC17B25SN450
FCC17B25SN450 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SN450
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17B25SN450.pdf
Availability of FCC17B25SN450
QUANTITY
FCC17B25SN450 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SN450
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SN450
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SN4x0.igsFCC17B25SN4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SN450
Related LinksFCC17B, FCC17B25SN450 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SN450 Details Description
Related parts for FCC17B25SN450
CAP TANT 15UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO252 datasheet.pdf