Amphenol Commercial Products FCC17C37PA290
FCC17C37PA290 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PA290
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37PA290.pdf
Availability of FCC17C37PA290
QUANTITY
FCC17C37PA290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PA290
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PA290
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PA2x0.igsFCC17C37PA2x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PA290
Related LinksFCC17C, FCC17C37PA290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PA290 Details Description
Related parts for FCC17C37PA290
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2KX9 LV 32-PLCC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf