Amphenol Commercial Products FCC17C37PC20B
FCC17C37PC20B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PC20B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37PC20B.pdf
Availability of FCC17C37PC20B
QUANTITY
FCC17C37PC20B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PC20B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PC20B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PC2xB.igsFCC17C37PC2xB.stp
Standard Package60
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PC20B
Related LinksFCC17C, FCC17C37PC20B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PC20B Details Description
Related parts for FCC17C37PC20B
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250MSPS 64-QFN datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 8POS 10FT datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.77A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 690MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED COB CXB1507 2700K WHT SMD datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, Serial-Input, Voltage-Output, 16-/12-Bit nanoDACs in LFCSP IC datasheet.pdf