Amphenol Commercial Products FCC17C37PM440
FCC17C37PM440 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PM440
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17C37PM440.pdf
Availability of FCC17C37PM440
QUANTITY
FCC17C37PM440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PM440
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PM440
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PM4x0.igsFCC17C37PM4x0.stp
Standard Package50
SeriesFCC17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PM440
Related LinksFCC17C, FCC17C37PM440 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PM440 Details Description
Related parts for FCC17C37PM440
IC REG LDO 2.85V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 1200A DO200AA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 500MA DO213 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
17+17 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf