Amphenol Commercial Products FCC17E09PA400
FCC17E09PA400 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17E09PA400
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17E09PA400.pdf
Availability of FCC17E09PA400
QUANTITY
FCC17E09PA400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17E09PA400
Internal Part NumberEIS-FCC17E09PA400
Industrial Solutions
3D ModelFCC17E09PA4x0.igsFCC17E09PA4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17E09PA400
Related LinksFCC17E, FCC17E09PA400 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17E09PA400 Details Description
Related parts for FCC17E09PA400
DIODE GEN 80V 100MA SSSMINI2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 115A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 16A TO220AC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 1% 0.15W 1510 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf