Amphenol Commercial Products FCE17A15PM200
FCE17A15PM200 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PM200
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17A15PM200.pdf
Availability of FCE17A15PM200
QUANTITY
FCE17A15PM200 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PM200
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PM200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PM2x0.igsFCE17A15PM2x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PM200
Related LinksFCE17A, FCE17A15PM200 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PM200 Details Description
Related parts for FCE17A15PM200
IC DAC 8BIT DUAL R-R 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
F3SJ-A1170P30 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
OSC XO 58.9824MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TRANS SJT 1700V 160A SOT227 datasheet.pdf