Amphenol Commercial Products FCE17A15SC6E0
FCE17A15SC6E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15SC6E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15SC6E0.pdf
Availability of FCE17A15SC6E0
QUANTITY
FCE17A15SC6E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15SC6E0
Internal Part NumberEIS-FCE17A15SC6E0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15SC6x0.igsFCE17A15SC6x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15SC6E0
Related LinksFCE17A, FCE17A15SC6E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15SC6E0 Details Description
Related parts for FCE17A15SC6E0
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 75MH 1A HORIZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf