Amphenol Commercial Products FCE17B25SE410
FCE17B25SE410 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SE410
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17B25SE410.pdf
Availability of FCE17B25SE410
QUANTITY
FCE17B25SE410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SE410
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SE410
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SE4x0.igsFCE17B25SE4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SE410
Related LinksFCE17B, FCE17B25SE410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SE410 Details Description
Related parts for FCE17B25SE410
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 121CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG BLK 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390K OHM 16SOIC datasheet.pdf