Amphenol Commercial Products FCE17C37PA25B
FCE17C37PA25B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PA25B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PA25B.pdf
Availability of FCE17C37PA25B
QUANTITY
FCE17C37PA25B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PA25B
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PA25B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PA2xB.igsFCE17C37PA2xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PA25B
Related LinksFCE17C, FCE17C37PA25B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PA25B Details Description
Related parts for FCE17C37PA25B
IC CPLD 288MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
TUBE PVC 0AWG 300V BLK (8.81MM) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
1000 VDC 4 AMP MIDGET FUSE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf