Amphenol Commercial Products FCE17C37PC64B
FCE17C37PC64B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PC64B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PC64B.pdf
Availability of FCE17C37PC64B
QUANTITY
FCE17C37PC64B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PC64B
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PC64B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PC6xB.igsFCE17C37PC6xB.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PC64B
Related LinksFCE17C, FCE17C37PC64B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PC64B Details Description
Related parts for FCE17C37PC64B
CONN HEADER 16PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.7A SOT89-5 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf