Amphenol Commercial Products FCE17C37SB290
FCE17C37SB290 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SB290
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37SB290.pdf
Availability of FCE17C37SB290
QUANTITY
FCE17C37SB290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SB290
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SB290
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SB2x0.igsFCE17C37SB2x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SB290
Related LinksFCE17C, FCE17C37SB290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SB290 Details Description
Related parts for FCE17C37SB290
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 200MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
QKE MALE DIP ASSE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 4.22M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V JB 0603 datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 87.5W 1.5A M115 datasheet.pdf