Amphenol Commercial Products FCE17C37SN2D0
FCE17C37SN2D0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SN2D0
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37SN2D0.pdf
Availability of FCE17C37SN2D0
QUANTITY
FCE17C37SN2D0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SN2D0
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SN2D0
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SN2x0.igsFCE17C37SN2x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SN2D0
Related LinksFCE17C, FCE17C37SN2D0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SN2D0 Details Description
Related parts for FCE17C37SN2D0
EVAL MOD FOR ADS1100 datasheet.pdf
CHASSIS SINGLE PLACE datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
ASSY RECPT EURO TYPE R L-FREE datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf