Amphenol Commercial Products FCE17E09SB680
FCE17E09SB680 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17E09SB680
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17E09SB680.pdf
Availability of FCE17E09SB680
QUANTITY
FCE17E09SB680 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17E09SB680
Internal Part NumberEIS-FCE17E09SB680
Industrial Solutions
3D ModelFCE17E09SB6x0.igsFCE17E09SB6x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17E09SB680
Related LinksFCE17E, FCE17E09SB680 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17E09SB680 Details Description
Related parts for FCE17E09SB680
ROTARY SW SP ADJ STOP SHORTING datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 8.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K 3% WIRE datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 5SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf