Cornell Dubilier Electronics FCN1913E822K
FCN1913E822K picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E822K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8200PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E822K.pdf
Availability of FCN1913E822K
QUANTITY
FCN1913E822K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E822K
Internal Part NumberEIS-FCN1913E822K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E822K
Related LinksFCN191, FCN1913E822K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E822K Details Description
Related parts for FCN1913E822K
POT 50K OHM 0.15W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
IC 3DRV/5RCV RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 178,404 datasheet.pdf
WX 1012 SOLDER STATION W/WXP 65 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SC/UPC JPR SM 3.0MM RSR 3M datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6WDFN datasheet.pdf